TikTok, ABD’de Utah yönetiminin dava açmasıyla karşı karşıya!

TikTok, ABD'de Utah yönetiminin dava açmasıyla karşı karşıya kalmış durumda. Dava, TikTok'un çocuklara zarar vermekle suçlandığı bir platformda sağlıksız zaman geçirmelerine izin verdiği gerekçesiyle açıldı. TikTok, daha önce Indiana ve Arkansas gibi eyaletlerden benzer davalarla karşı karşıya kalmıştı.

featured

Davanın sebebi olarak TikTok, çocuklara sağlıksız bir şekilde platformda zaman geçirmelerine izin verdiği ve bu durumun zararlı olduğu iddiasıyla suçlanıyor. TikTok, güvenlik endişeleri nedeniyle ilk kez 2020 yılında yasaklanma olasılığıyla gündeme gelmişti, ancak bu konuda çok az gelişme yaşanmıştı.

Ancak şu anda TikTok’u sınırlamayı amaçlayan üç ayrı eyalet bulunuyor, en sonuncusu Utah oldu. Utah, TikTok’a dava açarak platformun çocukları uygulamayı kontrol etmeleri ve izlemeleri için istismar ettiğini iddia ediyor.

Utah Başsavcısı Sean Reyes, TikTok’un çocuklara ve ebeveynlere uygulamanın güvenli olduğu konusunda yanıltıcı bilgi verdiğini ve platformda fazla zaman harcamanın zihinsel ve fiziksel sağlık üzerinde korkunç etkilere yol açtığını belirtiyor.

Güçlü algoritmalar ve manipülatif tasarım özellikleri kullandığı vurgulanıyor

Davada, TikTok’un “birçoğu slot makinelerinin özelliklerini taklit eden son derece güçlü algoritmalar ve manipülatif tasarım özellikleri” kullandığı vurgulanıyor. Devlet tarafından başlatılan soruşturma devam ediyor ve Utah, TikTok’un yanıltıcı iş uygulamalarının eyalet yasalarını ihlal etmesini yasaklayacak bir ihtiyati tedbirin yanı sıra hukuki cezalar talep ediyor. TikTok’un bu son dava ile başa çıkması bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
TikTok, ABD’de Utah yönetiminin dava açmasıyla karşı karşıya!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Teknoloji Blog & Haber - SORSOR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!