Meta, Avrupa Birliliği’nin şikayetlerini doğruladı

featured

Meta, şikayet eden birkaç Avrupa Birliği (AB) kullanıcısının VPN aracılığıyla Instagram’ın Threads uygulamasına erişemediğini belirttikten sonra, bu tür çabalara engel olduğunu doğruladı.

Şirket, geçtiğimiz hafta Threads’i başlattı, ancak uygulama hakkındaki gizlilik endişeleri nedeniyle AB’de mevcut değil. Şirket, yeni sosyal uygulama olan Threads’e erişimi engellemek için ek önlemler aldığını belirtti.

Şirketin TechCrunch’a sağladığı bir açıklamada, “Threads şu anda Avrupa’daki çoğu ülkede mevcut değil ve biz buradaki kullanıcıların şu anda erişmesini engellemek için ek önlemler aldık. Avrupa, Meta için inanılmaz derecede önemli bir pazar ve Threads’i burada gelecekte kullanılabilir hale getirmeyi umuyoruz” dedi.

Bugün öğleden sonra, birkaç AB merkezli kullanıcı, VPN kullansalar bile Threads uygulamasına erişemediklerini gösteren ekran görüntüleri Twitter’da paylaşmaya başladı.

Meta’nın gizlilik politikası ve uygulamanın iOS listelemesi, Threads’in kullanıcıları kapsamlı bir şekilde takip ettiğini ortaya koyuyor. Uygulama, sağlık ve finansal veriler gibi son derece hassas bilgilerin yanı sıra, hassas konum, gezinme geçmişi, kişiler ve arama geçmişi de dahil olmak üzere bir dizi kişisel veri toplayabileceğini belirtiyor.

Bu yaklaşım, Meta için AB’de yasal ve düzenleyici zorluklar yaratıyor.

AB veri koruma yasalarına göre, Meta’nın bu tür kişisel verileri yasal olarak reklam hedeflemesi için işlemesi için geçerli bir hukuki temele ihtiyaç duyuluyor. Bu konuda şirket, son zamanlarda bir Adalet Divanı kararı sonrası artan belirsizlikle karşı karşıya kalıyor.

Resmi olarak Avrupa’nın çoğunda kullanıma sunulmamasına rağmen, Meta’nın Twitter rakibi Threads, birkaç günde 100 milyondan fazla kayıt alarak iyi bir başlangıç yapmıştı.

Ancak, analitik izleme firması Sensor Tower’a göre, günlük aktif kullanıcılar bu hafta Cumartesi’ye göre %20 azaldı ve uygulamada geçirilen süre de azaldı. Bu nedenle, Meta’nın Twitter versiyonunun cazibesi azaldıkça Threads’in ilginçliğinin arka plana kayıp kaybedip kaybetmeyeceği görülecektir.

Meta, bu haftanın başlarında Thread iOS uygulamasını iOS 17 desteği ve daha küçük bir dosya boyutuyla birlikte diğer küçük iyileştirmelerle güncelledi.

Web veya masaüstü desteğinin eksikliğiyle ilgili bir gönderiye yanıt olarak, mühendis Cameron Roth, bunun “açmak” kadar basit olmadığını söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Meta, Avrupa Birliliği’nin şikayetlerini doğruladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Teknoloji Blog & Haber - SORSOR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!