Starlink Direct to Cell Nedir? Türkiye’de Ne Zaman Hizmete Girecek?

featured

Elon Musk’ın öncülük ettiği SpaceX, internet erişimini dünya genelinde yaygınlaştırmayı hedefleyen Starlink projesi ile dikkat çekiyor. Şirket, Starlink hizmetini sürekli olarak iyileştiriyor ve yeni bir özellik olan “Direct to Cell”i duyurdu. Bu özellik, dünyanın her yerinden LTE destekleyen telefonlar için kesintisiz internet erişimi sunmayı amaçlıyor. SpaceX’in bu yeni özelliği, Starlink uyduları aracılığıyla çalışacak ve kullanıcıların herhangi bir yerde sinyal almasını sağlayacak. Bu yazıda, Starlink’in Direct to Cell özelliği hakkında daha fazla bilgi verilecektir.

Direct to Cell Nedir?

Direct to Cell, Starlink uydularının dünya genelinde LTE destekleyen cep telefonlarına hizmet sağlamak için kullanılacağı bir özelliktir. Bu özellik, kullanıcıların metin gönderme, sesli görüşme yapma, verilere erişme ve çok daha fazlasını yapabilmelerini sağlayacaktır. Kullanıcılar için önemli bir avantaj, Direct to Cell özelliğinin Starlink uyduları aracılığıyla çalışacak olmasıdır.

Starlink uyduları, SpaceX’in Falcon 9 roketleriyle uzaya fırlatılacak ve bu uydular dünya yörüngesinde dolaşacak. Direct to Cell özelliği için geliştirilen gelişmiş bir eNodeB modemine sahip olan bu uydular, cep telefonu kulelerinin yerine geçerek telefonlara sinyal sağlayacaklar.

Direct to Cell Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

Direct to Cell özelliğinin kullanıma sunulma tarihi kademeli olarak gerçekleşecektir. SpaceX’in web sitesine göre, 2024 yılında metin mesajlaşmanın mümkün olacağı ve 2025 yılında sesli görüşmenin ve Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) kullanılabilir hale geleceği belirtilmektedir. Bu, özelliğin aşamalı olarak kullanıma sunulacağı ve kullanıcıların ihtiyaçlarına göre geliştirileceği anlamına gelmektedir.

Türkiye’de Starlink Hizmeti

Türkiye’de Starlink hizmetinin kullanıma sunulması için SpaceX ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkilileri arasında görüşmeler yapıldığına dair haberler bulunmaktadır. Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, Starlink’in Türkiye’de hizmete girmesi bekleniyor. Bu, Türkiye’deki kullanıcılar için uzaktan veya kırsal bölgelerde internet erişimini iyileştirmenin bir yolu olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Starlink Direct to Cell Nedir? Türkiye’de Ne Zaman Hizmete Girecek?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Teknoloji Blog & Haber - SORSOR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!