Kuveyt, ülkedeki tüm kripto ve sanal varlık işlemlerini yasaklama kararını resmi olarak duyurdu

Ülkenin mali düzenleyicisi olan Sermaye Piyasası Kurumu (CMA), sanal varlıkların denetimi ve ihracına ilişkin bir genelge yayınladı. Bu genelgeye göre, kripto para birimleriyle ilgili ödemeler, yatırımlar ve madencilik gibi tüm işlemler yasaklandı.

featured

CMA, kripto paraların temel kullanım alanları ve işlemlerine ilişkin ‘mutlak yasaklama’ taahhüdünü resmi olarak teyit etti. Ayrıca, yerel düzenleyicilerin şirketlere sanal varlık hizmetleri için lisans vermesi de yasaklar arasında yer aldı.

Ancak, Kuveyt Merkez Bankası ve CMA tarafından düzenlenen menkul kıymetler ve diğer finansal araçlar bu düzenlemenin dışında bırakıldı. Kurum, vatandaşları ve işletmeleri risklerin farkında olmaları konusunda uyardı ve özellikle kripto para birimlerinin yasal bir statüye sahip olmadığına dikkat çekti.

Yeni düzenlemeler, kara para aklama ve terör finansmanı gibi suçları önlemek ve mevcut yasalara uyumlu hale getirmek amacıyla yapılmıştır. Bu düzenlemelerin, 2013 yılında belirlenen kara para yasaları ile uyumlu olduğu ifade edildi. Ayrıca, Kuveyt’te daha önce merkez bankası, ticaret bakanlığı ve sigorta kurumu gibi diğer kurumlar da benzer kripto varlık yasakları getirmişti.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kuveyt, ülkedeki tüm kripto ve sanal varlık işlemlerini yasaklama kararını resmi olarak duyurdu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Teknoloji Blog & Haber - SORSOR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!