Avrupa Birliği’nin (AB)’den Kriptoda Kaldıraçlı İşlemlere Önlem

featured

Frankfurt merkezli Avrupa Sistemik Risk Kurulu (ESRB), Avrupa Birliği’nin (AB) finansal sisteminin istikrarına yönelik olası riskleri tespit etmek ve izlemekle sorumlu bir kurum olarak, kripto para piyasalarının sistemik etkilerini ve merkeziyetsiz finanstan kaynaklanan risklere yönelik politika seçeneklerini içeren bir rapor yayımladı.

Raporda, geçtiğimiz yılın kripto paralar ve merkeziyetsiz finans açısından oldukça çalkantılı geçtiği, ancak bu varlıkların finansal sisteme sınırlı bir etkisi olduğu belirtildi.

Rapor, mevcut durumda kripto piyasalarıyla geleneksel finans sektörü ve reel ekonomi arasında çok az bir bağlantı olduğunu vurgulayarak, bu bağlantıların şu anda önemsiz olduğunu ifade etti.

Rapor ayrıca, “Kriptoların hızla büyümesi ve yüksek oynaklığı göz önüne alındığında, sistemik riskler oluşturabilecekleri için yakından izlenmeleri gerektiği” değerlendirmesinde bulundu.

Kripto varlıklar ile geleneksel finansal sistem arasındaki bağlantının zamanla artması ve bu bağlantıların kolaylıkla belirlenememesi durumunda risklerin artabileceği uyarısında bulunan rapor, kripto varlıklarının gelişimini ve olası finansal istikrar etkilerini daha iyi anlamak için bazı politika seçeneklerini önerdi.

Rapor, AB’nin potansiyel finansal risk bulaşma kanallarını izleme kapasitesini geliştirmesi gerektiğini belirtti ve bu durumun hem kripto sektörü ile geleneksel finans arasındaki bağlantılar hem de kripto sektörü içindeki bağlantılar için geçerli olduğunu ifade etti.

Ayrıca, raporda, geleneksel finans sektörü kurumları, kripto riski taşıyan yatırım fonları ve stabilcoin veren kuruluşlar gibi kriptoya maruz kalan kurumların standart raporlama ve kamu aydınlatma yükümlülüklerinin teşvik edilmesi gerektiği belirtildi.

Raporda, kripto varlıklarına sahip yatırım fonlarına kaldıraç limitleri getirilmesi önerisi de dahil olmak üzere, kripto holdingler, kripto tabanlı kaldıraçlar, merkeziyetsiz finans, staking ve kripto borç gibi risklere karşı politika seçeneklerinin değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

ESRB’nin önerilerinin, AB’nin gelecekteki kripto varlık düzenlemelerine yön vermesi bekleniyor. Ancak belirtilmelidir ki, bu öneriler bağlayıcı nitelikte değildir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Avrupa Birliği’nin (AB)’den Kriptoda Kaldıraçlı İşlemlere Önlem

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Teknoloji Blog & Haber - SORSOR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!