Android telefonlarda gizlice takip edilmelere son!

Android kullanıcıları artık takip eden bir AirTag veya diğer bilinmeyen takip cihazlarından kaynaklanabilecek potansiyel izleme tehditlerinden korunacaklar. Google, 3 milyar Bluetooth izleme ağına bağlanabilen takip cihazlarının kullanıcılarını izlemesini engellemek için önemli bir adım atmıştır.

featured

Google, Apple ile ortak olarak geliştirilen ve Tile, Chipolo gibi takip cihazı üreticilerinden alınan geri bildirimleri içeren şartnameye dayalı olarak, “Bilinmeyen Takipçi Uyarıları“nı Android kullanıcılarına sunacak. Bu uyarılar, şu anda yalnızca AirTag’lerle çalışmaktadır, ancak Google, etiket üreticileriyle iş birliği yaparak kapsamını genişletmeyi hedeflemektedir.

Bir kullanıcı sahibi olmadığı bir AirTag ile seyahat ediyorsa, bu durum tespit edilecek ve kullanıcıya bildirim gönderilecektir. Bildirime dokunulduğunda, takip cihazının ilk kez kullanıcıyla birlikte görüldüğü konumları gösteren bir harita açılacaktır. Bu konum verilerinin şifreli olduğu ve hiçbir zaman Google ile paylaşılmayacağı da belirtilmektedir.

Google ayrıca, sahibinin haberi olmadan takip cihazının bir ses çalmasını sağlama özelliği üzerinde çalışmaktadır. Böylece kullanıcılar, kendileriyle bilmeden seyahat eden bir takip cihazının varlığını daha kolay tespit edebileceklerdir.

Öte yandan, AirTag’i telefonun arkasına getiren kullanıcılar, takip cihazının seri numarası gibi bazı bilgileri görebileceklerdir. Bu, kullanıcıların, takip cihazının sahibine ulaşmak için telefon numarasının son dört hanesi gibi belirli bilgilere erişebilecekleri anlamına gelir.

Google aynı zamanda, bir AirTag veya benzeri takip cihazının fiziksel olarak nasıl devre dışı bırakılacağına ilişkin bilgilere de kullanıcılarına sağlayacaktır. Bu, kullanıcıların istemedikleri takip cihazlarını etkisiz hale getirebilmelerini sağlayacaktır.

Tüm bu adımlar, Android kullanıcılarının gizlilik ve güvenliklerini artırmayı hedeflemektedir. Google ve diğer şirketlerin takip cihazlarıyla ilgili geliştirdiği bu özellikler, insanların bilmedikleri takip cihazları tarafından izlenme endişelerini azaltacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Android telefonlarda gizlice takip edilmelere son!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Teknoloji Blog & Haber - SORSOR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!