Android deprem uyarıları Türkiye’de işe yaramadı!

Google, Android için geliştirdiği deprem uyarı sistemiyle, kullanıcılara deprem meydana gelmeden önce bir dakika öncesine kadar uyarı gönderebileceğini iddia ediyor.

featured

Sistem, telefonlardaki ivmeölçerleri kullanarak deprem sarsıntılarını algılar ve eş zamanlı olarak birçok telefonun aynı anda sarsıntıya maruz kalması durumunda depremin merkez üssünü ve büyüklüğünü tespit edebilir.

Bu şekilde, depremin şiddetini hissetmesi muhtemel kişilere otomatik olarak bir uyarı gönderir. Ancak 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde sistem, birçok kişiye yeterli derecede uyarı gönderemediği ve hatta bazılarına hiç uyarı göndermediği iddia ediliyor.

BBC’nin araştırmasına göre, Türkiye’nin üç şehrinde yapılan görüşmelerde yüzlerce kişi ilk deprem sarsıntısından önce herhangi bir uyarı almadıklarını belirtti. Google’ın ürün sorumlusu Micah Berman ise Türkiye’de milyonlarca kişinin deprem uyarısı aldığını, ancak verileri paylaşmadıklarını ifade etti. Sadece “sınırlı sayıda” kişinin ikinci bir sarsıntı için uyarı aldığını kabul etti.

Berman, uyarı sisteminin bazen sosyal ağların sessiz kalmasından etkilenebileceğini, ancak nedenini kesin olarak açıklayamadıklarını belirtti. Ayrıca, depremin doğası ve internet erişiminin güvenilirliğinin sistemi etkileyebileceğini de ifade etti.

Google’ın Android Deprem Uyarı Sistemi, ilgili telefonlardaki ivmeölçerleri kullanarak depremleri algılayabiliyor ve büyüklüğü 4.5 ya da daha fazla olan bir deprem tespit edildiğinde kullanıcılara uyarı gönderebiliyor. En azından planı, deprem meydana gelmeden önce kullanıcılara bir dakika öncesine kadar uyarı göndermeyi içeriyor. Ancak sistemin beklenen performansı gösteremediği durumlar, özellikle Kahramanmaraş’taki deprem olayında görülmüş gibi görünüyor.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Android deprem uyarıları Türkiye’de işe yaramadı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Teknoloji Blog & Haber - SORSOR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!