Resmi Gazete’de yayımlandı: Kullanılmayan telefonlar kara listeye alınacak

Türkiye'de cep telefonlarına yönelik yeni bir düzenleme hayata geçiriliyor.

featured

Resmi Gazete’de yayımlanan “Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik“te değişiklik yapıldı. Bu değişiklikle, cep telefonlarının IMEI numaralarının kayıtlı ve kesintisiz olarak kullanılmasına dair önemli bir düzenleme getirildi.

Yapılan değişiklikle, yönetmeliğin 6. maddesinde yer alan “kesintisiz yedi yıl” ibaresi, “son sinyal almasından itibaren kesintisiz bir yıl” şeklinde değiştirildi. Bu değişiklikle, yedekte bulunan cep telefonlarının IMEI kayıtlarının düzenli olarak güncellenmesi gerekecek.

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren bir yıl boyunca sinyal alamayan cep telefonları, kara listeye alınacak ve IMEI kayıtları sistemden silinecek. Kara listeye alınan bir telefon, son kullanıcının abone numarası ile tekrar kullanılmak istendiğinde kontrol edilecek. Bu kontrol süreci sonuçlandığında, telefonun IMEI numarası tekrar kayıtlı hale getirilerek kullanıma açılacak.

20.000 TL olarak belirlendi

Bu düzenlemenin ardından sinyal alamayan veya kaydını güncellemeyen cep telefonlarının kullanıcıları için tek başvuru kanalı e-Devlet olacak. IMEI kayıt ücreti ise 2023 Ekim ayı itibarıyla 20.000 TL olarak belirlendi.

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek

Bu düzenleme, cep telefonlarının güvenliği ve kayıtlı olarak kullanılmasını sağlamak amacıyla hayata geçirildi ve 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Resmi Gazete’de yayımlandı: Kullanılmayan telefonlar kara listeye alınacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Teknoloji Blog & Haber - SORSOR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!