Meta’dan Facebook Uyguluma Mağazası mı Geliyor

Meta, Facebook'un yeni bir uygulama mağazası oluşturarak Apple'ın App Store'u ve Google'ın Play Store'uyla rekabet etme hedefiyle harekete geçti.

featured

The Verge’den Alex Heath‘in haberine göre, Meta, ilerleyen aylarda Android uygulama geliştiricileriyle bir pilot çalışma başlatmayı planlıyor. Bu karar, AB’de yakın gelecekte yürürlüğe girmesi beklenen Dijital Piyasalar Yasası adı verilen yeni bir düzenlemeye dayanıyor. Söz konusu yasa, Apple ve Google’ın “engelleyici” olarak sınıflandırılmasını ve mobil platformlarını alternatif uygulama indirme yöntemlerine açmalarını gerektiriyor. Meta’nın pilot uygulamasına katılan geliştiriciler için sunumunda belirttiğine göre, bu yeni uygulama mağazası Android uygulamalarını barındıracak ve Facebook kullanıcılarına uygulamaları doğrudan indirme olanağı sunacak.

Yani, mevcut durumda bir uygulama reklamına tıkladığınızda sizi doğrudan Google Play Store veya Apple App Store‘a yönlendirmeyecek, bunun yerine uygulamayı doğrudan Facebook üzerinden telefonunuza indirebileceksiniz.

Meta, geliştiricilerin Facebook reklamları aracılığıyla daha yüksek bir uygulama indirme oranına ulaşacaklarını iddia ediyor ve ilginç bir şekilde, sosyal medya devinin uygulama içi gelirden kesinti yapmayı planlamadığı belirtiliyor. Bu nedenle, pilot programdaki geliştiriciler istedikleri faturalandırma sistemini kullanmaktan özgür olacaklar. Uygulama geliri konusundaki hak talepleri, son zamanlarda Apple ve Google‘ın uygulama mağazalarıyla ilgili açılan davalarda ve düzenlemelerde önemli bir sorun olmuştur. Meta, geliştiricilere uygulamalarını dağıtmaları için mümkün olan en fazla özgürlüğü sunacağını ve daha fazla dağıtım seçeneğine hak ettiklerini ifade ediyor

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Meta’dan Facebook Uyguluma Mağazası mı Geliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Teknoloji Blog & Haber - SORSOR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!